اللهم عجل الولیک الفرج

موسیقی چیست؟

خوانندگان محترم به این نکته جالب توجه نمایید"

انسان از بدو وجود با موسیقی عجین شده است و"اولین موسیقی صدای قلب مادر در دوران جنینی"

و بهترین موسیقی ها بعد از این موسیقی"

صدای آرام بخش آب،صدای جذاب پرندگان،صدای خش خش برگ درختان در فصل پاییز،صدای مارش نظامی جهت تقویت روحیه سربازان و سرود ملی هر کشور  که از غیرت برانگیزترین موسیقی ها به حساب می آید.

موسیقی درمانی"

عبارت است از کاربرد موسیقی برای تامین و حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی و همچنین اثراتی از جمله کاهش فشار روانی و توانبخشی بیماران استرسی و سکته ای «که البته باز هم نه هر نوع موسیقی»

بطور مثال برای استفاده درمانی از موسیقی،موسیقی های بی کلام و آرام بسیار موثر است. البته توجه داشته باشید موسیقی درمانی برای بیماران مفید است نه برای افراد سالم.

آیا تا به حال توجه کرده اید موسیقی چه اثری دارد؟

محققین اثر موسیقی را بر روح انسان ،عقل انسان و اعصاب و روان انسان می دانند،حال اگر موسیقی را که برای گوش دادن انتخاب می کنید مناسب نباشد معلوم نیست چه مشکلی بر کدام قوه ی شما می گذارد؟بزرگواران مراقب روح لطیف و اعصاب و روان سالم خود باشید.

ولی با این حال این پرسش برای همه پیش می آید. «واقعا برای افرادی که مشکلات استرسی و روانی ندارند دلیل روی آوردن به موسیقی چیست؟»   

از نظر شما"

1- اصلا موسیقی چیست؟                                                              

2 - تا به حال به آثار مثبت یا منفی موسیقی فکر کردید؟

3- سخن ائمه و بزرگان را درمورد موسیقی شنیدید؟     

4- چقدر موسیقی گوش می کنید؟

که البته موضوع بحث ما پاسخ به این سوالات است.

اول از نظر علمی میگوییم که موسیقی چیست؟

موسیقی (music)کلمه ایست یونانی که با کمی تغییرات وارد لغت عرب شده است و به فن ترکیب صداها به نحوی که خوشایند باشد موسیقی گویند.

  و اما سوال دوم"در مورد آثار مثبت موسیقی از نظر علمی در صفحه ی قبل اشاره شد  و اما آثار منفی آن از نظر علمی

پروفسور دانشگاه کلمبیا دکتر ولف آدلر ثابت کرده که بهترین و دلنشین ترین نواهای موسیقی شوم ترین آثار را روی سلسله اعصاب انسان می بخشد به خصوص اگر هــوا گرم باشد این تاثیر مـخرب خیلی بیشتر است.همچنین وقتی توسط موسیقی از خــارج تحریکاتی درون اعصاب شـروع میشود اعصاب سمپاتیک

پارا سمپاتیک به میزان تحریکات خارجی تعادل خود را از دست داده و فاصله ی بین این دو سیستم اعصاب باعث اغتشاشات فکری و عدم تعادل روحی میشود.

 

برای جواب سوال سوم به سراغ نظر اسلام و ائمه می رویم که از موسیقی گویند"

امام صادق(ع)می فرمایند:خانه ای که در آن ساز و آواز نواخته شود از مصیبت ها و بلاهای دردناک ایمن نیستند و دعا در آن مستجاب نمی گردد،فرشتگان در آن خانه وارد نمی شوند همچنین می فرمایند،موسیقی انسان را از یاد خدا غافل می کند،یاد آور شهوت است .

در ضمن روایتی که درباره نشانه های آخرالزمان است می فرماید"آلات لهو نواخته میشود ویک نفر نیست که نهی از منکر کندو کسی جرات بر نهی آن

نمی کند،چنانچه که در این زمان در خیابان ها و خانه ها با صدای بلند موسیقی نواخته میشود.

سخن آخر

موسیقی عقل را به خواب می برد و کم کم باعث غفلت از خود ،نیازها،علل و درمان می شود.

 

 خوانندگان عزیز با توجه به پاسخ شما به سوال 4 بیایید از امروز به مدت یک روز ،یک هفته ،یک ماه،...در میزان گوش دادن به موسیقی تجدید نظر کنیم و انشاءالله نتیجه را مشاهده کنیم.                                                                                                                  

   «طرح یاری دین خدا»

 

                                                                                                 التماس دعا

/ 2 نظر / 26 بازدید
مجمع

مهدی(عج) غریب و بی کس است، جان مولا معصیت دیگر بس است، یا مهدی !!!

منتظر

چرا چشمت پر اشک و سـینـه ات پر آه میباشد / مخور غصه پس از من عمر تو کوتاه میباشد مســـوزان قلب بابا را چــنین ناله مزن زهــرا / که شاد از ناله تو دشمن گمــــراه میباشد رحلت خاتم النبیین (ص)و شهادت امام مجتبی (ع)را تسلیت عرض میکنم